Що таке УЗД?
Ультразвукове дослідження (також зване сонографія або ультразвукове дослідження) є неінвазивним методом візуалізації. Ультразвукове зображення називається сонограмою. Ультразвук використовує високочастотні звукові хвилі для створення в реальному часі зображень або відео внутрішніх органів або інших м’яких тканин, наприклад кровоносних судин.
Ультразвук дозволяє медичним працівникам «бачити» деталі м’яких тканин усередині вашого тіла, не роблячи жодних розрізів (порізів). І на відміну від рентгена, ультразвук не використовує випромінювання.
Хоча більшість людей асоціюють ультразвук із вагітністю, медичні працівники використовують ультразвук у багатьох різних ситуаціях і для огляду кількох різних частин вашого тіла.
Як працює УЗД?
Під час ультразвукового дослідження медичний працівник проводить пристрій, який називається датчиком або зондом, над ділянкою вашого тіла або всередині отвору тіла. Лікар наносить тонкий шар гелю на вашу шкіру, щоб ультразвукові хвилі передавалися від датчика через гель у ваше тіло.
Зонд перетворює електричний струм у високочастотні звукові хвилі та надсилає хвилі в тканини вашого тіла. Ви не чуєте звукових хвиль.
Звукові хвилі відбиваються від структур усередині вашого тіла та повертаються до зонда, який перетворює хвилі на електричні сигнали. Потім комп’ютер перетворює схему електричних сигналів у зображення чи відео в реальному часі, які відображаються на екрані комп’ютера поруч.
Які є різні види ультразвуку?
Існує три основні категорії ультразвукового зображення, включаючи:
- УЗД при вагітності (пренатальне УЗД).
- Діагностичне УЗД.
- Ультразвукове супроводження процедур.
УЗД при вагітності
Медичні працівники часто використовують ультразвукове дослідження (його часто називають пренатальним або акушерським ультразвуком), щоб контролювати вас і плід під час вагітності.
Постачальники використовують пренатальний УЗД для:
- Підтвердьте, що ви вагітні.
- Перевірте, чи не вагітні ви кількома плодами.
- Оцініть, як довго ви були вагітні, і термін вагітності плода.
- Перевірте ріст і положення плода.
- Подивіться рух плода та частоту серцевих скорочень .
- Перевірте наявність вроджених захворювань ( вроджених дефектів ) головного мозку, спинного мозку, серця або інших частин тіла плода.
- Перевірити кількість навколоплідних вод.
Більшість медичних працівників рекомендують УЗД на 20 тижні вагітності. Цей тест відстежує ріст і розвиток плода під час вагітності. Це УЗД також може показати біологічну стать плоду. Скажіть своєму техніку, якщо ви хочете чи не хочете знати стать.
Ваш постачальник може замовити додаткові сканування, щоб отримати відповіді на будь-які запитання чи проблеми, наприклад, можливість вроджених захворювань.
Діагностичне УЗД
Постачальники використовують діагностичне ультразвукове дослідження для огляду внутрішніх частин вашого тіла, щоб побачити, чи щось не так або не працює належним чином. Вони можуть допомогти вашому лікареві дізнатися більше про те, що спричиняє широкий спектр симптомів, як-от незрозумілий біль, утворення (грудки) або що може бути причиною ненормального аналізу крові.
Для більшості діагностичних ультразвукових досліджень технік розміщує датчик (зонд) на вашій шкірі. У деяких випадках може знадобитися помістити зонд у ваше тіло, наприклад у піхву чи пряму кишку.
Тип ультразвукової діагностики залежить від деталей вашого випадку.
Приклади діагностичного ультразвуку включають:
- УЗД черевної порожнини : Ультразвуковий зонд рухається по шкірі вашого середнього відділу (черева). УЗД черевної порожнини дозволяє діагностувати багато причин болю в животі.
- УЗД нирок (нирок) : лікарі використовують ультразвукове дослідження нирок для оцінки розміру, розташування та форми ваших нирок і пов’язаних структур, таких як сечоводи та сечовий міхур. Ультразвукове дослідження може виявити кісти, пухлини, закупорки або інфекції в нирках або навколо них.
- УЗД молочних залоз : УЗД молочних залоз — це неінвазивний тест для виявлення ущільнень і кіст грудей . Ваш лікар може порекомендувати ультразвукове дослідження після патологічної мамографії .
- Доплерівське ультразвукове дослідження : це спеціальна ультразвукова техніка, яка оцінює рух речовин, як-от кров, у вашому тілі. Це дозволяє вашому провайдеру бачити та оцінювати кровотік через артерії та вени вашого тіла. Ультразвукове доплерівське дослідження часто використовується як частина діагностичного ультразвукового дослідження або як частина УЗД судин .
- УЗД органів малого таза: УЗД органів малого тазу дозволяє дослідити органи в області малого тазу між нижньою частиною живота (животом) і ногами. Деякі з органів малого тазу включають сечовий міхур, простату, пряму кишку, яєчники, матку та піхву.
- Трансвагінальне ультразвукове дослідження : лікар вставляє зонд у ваш вагінальний канал. Він показує репродуктивні тканини, такі як ваша матка або яєчники. Трансвагінальне ультразвукове дослідження іноді називають УЗД органів малого таза, оскільки воно оцінює структури всередині тазу (стегнові кістки).
- УЗД щитовидної залози : лікарі використовують ультразвук для оцінки вашої щитовидної залози, ендокринної залози у формі метеликана шиї. Постачальники можуть виміряти розмір вашої щитовидної залози та побачити, чи є в залозі вузлики або ураження.
- Трансректальне ультразвукове дослідження : лікар вставляє ультразвуковий датчик у пряму кишку. Він оцінює вашу пряму кишку або інші сусідні тканини, такі як простата, у людей, яким при народженні присвоєно чоловічий статус.
Ультразвукове супроводження процедур
Постачальники інколи використовують ультразвук для точного виконання певних процедур. Загальне використання ультразвуку полягає у введенні голки для зразка рідини або тканини з:
- Сухожилля.
- Суглоби.
- М’язи.
- Кісти або накопичення рідини.
- М’які тканини.
- Органи (печінка, нирки або простата).
- Трансплантація органів (печінки, нирок або підшлункової залози).
Приклади інших процедур, які можуть потребувати ультразвукового контролю, включають:
- Перенесення ембріонів для екстракорпорального запліднення.
- Нервові блоки .
- Підтвердження розміщення ВМС (внутрішньоматкової спіралі) після введення.
- Процедури локалізації ураження.
У чому різниця між 3D УЗД і 4D УЗД?
Для УЗД під час вагітності традиційне УЗД являє собою двовимірне (2D) зображення плоду. 2D-ультразвукове дослідження створює контури та плоскі зображення, які дозволяють вашому медичному працівнику побачити внутрішні органи та структури плода.
Тривимірне (3D) ультразвукове дослідження дозволяє візуалізувати деякі риси обличчя плода та, можливо, інші частини тіла, такі як пальці рук і ніг. Чотиривимірне (4D) УЗД — це 3D ультразвук у русі. Постачальники рідко використовують 3D або 4D ультразвукове зображення плода в медичних цілях, хоча воно може бути корисним для діагностики проблем обличчя або скелета. Однак вони використовують 3D ультразвук для інших медичних цілей, наприклад для оцінки поліпів матки та міоми.
Хоча ультразвук, як правило, вважається безпечним із дуже низьким ризиком, ризики можуть збільшуватися через непотрібний тривалий вплив ультразвукової енергії або коли ненавчені користувачі працюють з ультразвуковим апаратом. Через це Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) рекомендує не проходити 3D-УЗД з немедичних міркувань, наприклад для пам’ятних моментів або розваг.
Хто проводить УЗД?
Лікар або медичний працівник, який називається ультразвуковим техніком або сонографістом, проводить УЗД. Вони спеціально навчені правильному та безпечному користуванню ультразвуковим апаратом.
Важливо, щоб УЗД завжди проводив медичний працівник і в медичному закладі.
ДЕТАЛІ ТЕСТУ
Як підготуватися до УЗД?
Підготовка залежатиме від типу ультразвуку, який вам належить. Деякі види УЗД не потребують підготовки взагалі.
Для УЗД органів малого тазу, в тому числі УЗД під час вагітності, жіночої репродуктивної системи та сечовидільної системи , вам може знадобитися наповнити сечовий міхур, випивши воду перед дослідженням.
Під час УЗД органів черевної порожнини вам може знадобитися скоригувати дієту або голодувати (не їсти та не пити нічого, крім води) протягом кількох годин перед обстеженням.
У будь-якому випадку ваш медичний працівник повідомить вас, якщо вам потрібно зробити щось особливе для підготовки до УЗД. Вони можуть дати вам інструкції під час прийому або при плануванні УЗД. Інструкції також можуть бути доступні у ваших електронних медичних записах, якщо ви використовуєте таку систему.
Що відбувається під час УЗД?
Підготовка до УЗД залежить від того, яку частину тіла ви будете сканувати. Ваш лікар може попросити вас зняти певний одяг або переодягнутися в лікарняний халат.
Ультразвуки, які включають застосування датчика (зонда) на шкірі (а не на тілі), виконайте такі загальні дії:
- Ви будете лежати на боці або на спині на зручному столі.
- Технік ультразвукової діагностики нанесе невелику кількість водорозчинного гелю на вашу шкіру на досліджувану ділянку. Цей гель не завдає шкоди шкірі та не забруднює одяг.
- Технік перемістить ручний датчик або зонд над гелем, щоб отримати зображення всередині вашого тіла.
- Технік може попросити вас бути дуже нерухомим або затримати дихання на кілька секунд, щоб отримати чіткіші зображення.
- Коли технік отримає достатньо зображень, вони зітруть залишки гелю з вашої шкіри, і все буде готово.
Зазвичай ультразвукове дослідження займає від 30 хвилин до години. Якщо у вас є запитання щодо конкретного типу ультразвуку, зверніться до свого лікаря.
УЗД боляче?
Ультразвукове дослідження, яке проводиться зовні (над шкірою), зазвичай не є болючим. Ви не відчуєте звукових хвиль, які використовує ультразвук. Якщо для процедури вам потрібно наповнити сечовий міхур, це може бути незручно. Також може бути незручно лежати на оглядовому столі, якщо ви вагітні.
Ультразвукове дослідження всередині порожнини тіла, наприклад піхви чи прямої кишки, може бути незручним, але не повинно зашкодити.
Чи безпечні УЗД?
Так, дослідження, проведені на сьогоднішній день, здебільшого показали, що ультразвукова технологія є безпечною та не має шкідливих побічних ефектів. Ультразвукове дослідження не використовує випромінювання, на відміну від деяких інших медичних візуалізаційних тестів, таких як рентгенівські промені та КТ .
Проте всі ультразвукові дослідження має проводити фахівець, який навчився безпечно використовувати цю спеціалізовану технологію.
РЕЗУЛЬТАТИ ТА ПОДАЛЬШІ ДІЇ
Коли мені знати результати УЗД?
Час, потрібний для отримання результатів, залежить від типу ультразвукового дослідження. У деяких випадках, наприклад на допологовому УЗД, ваш постачальник може проаналізувати зображення та надати результати під час тесту.
В інших випадках рентгенолог, медичний працівник, навчений контролювати та інтерпретувати радіологічні обстеження, аналізуватиме зображення, а потім надсилатиме звіт постачальнику, який замовив обстеження. Потім ваш постачальник надасть вам результати або вони можуть бути доступні у вашій електронній медичній карті (якщо у вас налаштовано обліковий запис) до того, як ваш постачальник перегляне результати.
Які стани можна виявити за допомогою УЗД?
УЗД може допомогти лікарям діагностувати широкий спектр медичних проблем, зокрема:
- Аномальні новоутворення, такі як пухлини або рак.
- Згустки крові.
- Збільшена селезінка.
- Позаматкова вагітність (коли запліднена яйцеклітина імплантується поза маткою).
- Жовчні камені.
- Аневризма аорти.
- Камені в нирках або сечовому міхурі.
- Холецистит (запалення жовчного міхура).
- Варикоцеле (розширені вени в яєчках).
Які питання я повинен поставити своєму медичному працівнику щодо свого УЗД?
Якщо вам потрібне ультразвукове дослідження, ви можете задати своєму постачальнику такі запитання:
- Який тип УЗД мені потрібен?
- Що мені робити, щоб підготуватися до УЗД?
- Чи потрібні мені інші тести?
- Коли я маю очікувати отримати результати тесту?
Записка з клініки Клівленда
Ультразвукове дослідження є поширеним, безпечним і ефективним методом візуалізації. Обов’язково пройдіть УЗД у добре підготовленого фахівця (сонографіста), який розуміє, як правильно використовувати цю технологію. Якщо у вас виникли запитання щодо конкретного ультразвукового дослідження, зверніться до свого медичного працівника. Вони готові допомогти.