Основним джерелом вітаміну Д в нашому організмі є не продукти харчування та вітамінні добавки, а сонячне проміння, що діє на шкіру. Тому здається, що влітку дефіцит цього вітаміну неможливий. Чи так це насправді та скільки часу необхідно приймати сонячні ванни, щоб отримати достатню кількість вітаміну Д? Всі ці нюанси розберемо далі.
Роль вітаміну Д в організмі людини
Вітамін Д (холекальциферол) виконує наступні функції:
- Зміцнення кісток. Д допомагає підтримувати нормальний рівень кальцію та фосфору в крові, що дуже важливо для здоров’я зубів та кісток.
- Регуляція процесу росту клітин. Вітамін Д приймає участь у процесі поділу та росту клітин.
- Зменшення запальних процесів в організмі.
- Підтримка імунної системи. Холекальциферол допомагає організму боротися з інфекціями шляхом регуляції імунної відповіді.
- Захист нервової системи та зниження ризику розвитку деменції.
Окрім цього, дослідження довели позитивну роль вітаміну Д в зниженні ризику розвитку цукрового діабету, онкології, серцево-судинних захворювань, розсіяного склерозу.
Чи можливий дефіцит вітаміну Д влітку?
Для того, щоб організм зміг накопичити необхідну дозу холекальциферолу, необхідно майже кожного дня перебувати на відкритому сонці близько 20-30 хвилин. Але при цьому варто дотримуватися певних правил:
- здійснювати прогулянки в період максимальної сонячної активності – з 11 до 15 годин;
- максимально відкривати тіло;
- не користуватися сонцезахисними засобами.
Звичайно, всі ці умови є неприйнятними, особливо влітку, адже можуть призвести до появи сонячних опіків та інших проблем. Окрім цього через смог, що часто зустрічається у великих містах, вплив ультрафіолетового проміння знижується на 50-60%. Тому дефіцит холекальциферолу не виключений навіть влітку. Які саме ознаки вказують на недостатню кількість вітаміну Д в організмі можна дізнатися на сторінці https://nikolab.com.ua/uk/deficzit-vitamina-d-prichiny-simptmy-diagnostika-i-lechenie/#ftoc-heading-12.
Симптоми дефіциту вітаміну Д
Якщо в організмі недостатньо холекальциферолу, людина може відчувати різні симптоми, здатні проявлятися гостро чи помірно. Найбільш розповсюдженими ознаками є:
- затримка росту у дітей;
- біль та дискомфорт у м’язах і кістках;
- надмірне потовиділення;
- надмірна слабкість або відсутність енергії;
- збільшений ризик переломів, особливо у літніх людей;
- зниження імунітету, через що людина часто хворіє на застуду чи вірусні інфекції;
- ламкість та тонкість волосся;
- депресивний стан, апатія, занепокоєння, часта зміна настрою;
- погіршення загоєння ран.
Причиною перерахованих симптомів можуть бути й інші стани. Тому у разі їх появи варто проконсультуватися з лікарем та пройти обстеження для встановлення істинної причини.
Діагностика дефіциту вітаміну Д
Щоб визначити, чи є у пацієнта дефіцит вітаміну Д, лікар проводить комплексну діагностику, яка включає наступні методики:
- Оцінка стану кісткової тканини. При наявності симптомів рахіту чи остеопорозу можуть проводитися рентген або денситометрія для оцінки щільності кісткової тканини.
- Лабораторне дослідження на визначення рівня вітаміну Д, кальцію та фосфатів у крові. Внаслідок дефіциту холекальциферолу знижується рівень цих елементів. Нормою вважається показник вітаміну Д в крові від 10 до 55 нг/мл.
- Додатково можуть призначатися дослідження на визначення рівня магнію, креатиніну, сечовини в організмі.
Якщо за результатами дослідження виявлено дефіцит холекальциферолу, лікар призначає пацієнту прийом вітаміну, дає рекомендації щодо корекції раціону та способу життя.
Пройти обстеження на визначення рівня вітаміну Д в організмі можна в лабораторії Ніколаб https://nikolab.com.ua/uk/. Тут використовується сучасне обладнання та якісні реактиви, що дозволяє отримати максимально точні результати дослідження за короткий проміжок часу.